Fagottnád-igazítás 2: Kifejezések és fogalmak folytatása 

Fagottnád-igazítás 2: Kifejezések és fogalmak folytatása. Digitális Fagott Professzor #87. Ez a BDP#1 átdolgozása.Novák Valéria, Fordítás. www.2reed.net

<Zene: Hummel, Fagottverseny I, Terry B. Ewell, fagott és Peter Amstutz, fortepiano, okt. 1997, Kent University.>



1.    A fagottnádaknak természetesen számtalan faragási módja létezik. Ez kettő az elméleti típusok közül, amiket fagottnádra alkalmazunk. Természetesen vannak olyan nádak is, amelyek ezeknek a típusoknak a keverékei. A párhuzamos faragás jellemzője a hirtelen lejtős csúcsterület, majd a vastagság nagyjából azonos a szívtől hátrafelé. A lejtős forma esetén is van csúcsterület, de aztán egészen az első drótig fokozatosan emelkedik. Ahogy említettem, néhány lejtős vagy piramis alakú nád nem rendelkezik gallérral vagy peremmel ezen a területen.

2.    Én a „lejtős” kifejezést részesítem előnyben, és itt ezt fogjuk használni, de vannak más nádkészítők, akik a „piramis” kifejezést kedvelik.

3.    Most beszéljünk egy kicsit a nád "nyílásáról". A nyílás az, amit akkor látsz, amikor a nád csúcsát nézed. Itt két különböző típusú nyílás van. Az egyik nyílás alapvetően egyetlen ív, majd itt van egy másik, ahol az ív irányt vált. Láthatod, hogy ahol a nyilak mutatják, ott van az irányváltás. Ennek a nyílásnak összetettebb ívei vannak. Ezt a változási helyet "inflekciós pontnak"/ “hajlási pontnak” nevezzük. A két nádtípus máshogy reagál. A különböző nyílások különböző típusú nádakat eredményeznek, amelyeket ebben a videósorozatban később fogunk megbeszélni.

4.    Amikor a nyílásra hivatkozunk, beszélhetünk a nyílás magasságáról, vagyis a nád középpontjában a két lap közötti távolságról (ez a legnagyobb csúcsnyílás), és beszélhetünk a nyílás szélességéről is, vagyis arról a pontról, ahol a levegő beáramlik a nádba. Látod, itt a szélén, itt minden fekete. Az a nád rész nem engedi át a levegőt. Ez a terület nem vesz részt (legalábbis annyira) a rezgésben. A középső rész azonban szabadon rezeghet. Tehát a nád szélessége alatt azt értjük amely ténylegesen rezeg a felületen. Ez különösen fontos a hajlási pontokkal rendelkező nád esetében.

5.    Láthatod, hogy az 1-es, 2-es és 3-as számú nád esetében a nyílás szélessége (és magassága is) jelentősen változik. Valójában ez a fantasztikus dolog egy fagottnádnál - különösen egy inflekciós pontokkal rendelkező nád esetében. Tulajdonképpen fújáskor többféle nádformát és többféle nád méretet hozol létre. A száj formájának változtatásával és a nádra helyezett különböző nyomással változtatod a nád rezgési felületét. És ha az 1-es számú nádra nézünk, persze itt a nyílás túl nyitott, valószínűleg nem is találsz sok nádat, ami ilyen nyílással működik, de ez az ábra túlstilizált, hogy érthető legyen. Észrevehetjük, hogy az 1-es nyílás szélessége nagyobb, mint a 2-es nyílásé. Itt, a 3-as számú nyílásnál sokkal kisebb a nyílás szélessége. Tehát a 3-as nyílásnak a rezgési területe itt van középen, a sötét terület nem vesz részt annyira a rezgésben.

6.    Nézzük meg ennek a nádnak a lapját, hogy jobban megértsük a rezgési felületet. Az előbbi 1-es számú nád nyílása innen ide terjedt. Látjuk, hogy a fekete terület széle nem vett részt a rezgésben, de minden más szabadon rezgett a nádnyílásban. Namost, a 2-es nádnál ez a nyílás összébb csukódott, a szürke árnyékolt terület záródott itt és itt, és egyik sem rezgett szabadon. Ez a terület (a szürke és a fehér) mind szabadon rezgett. A 3-as, ami teljesen fehér, egy másik része a lapnak, ami mind rezgett.

7.    Később meg fogjuk látni, hogy minél kisebb a nád rezgési területe, annál inkább kedvez a magas regiszternek, és minél nagyobb a rezgési terület, annál inkább kedvez a mély regiszternek. Tehát az 1-es számú nyílás akkor fordul elő, amikor a lehető leglazább anzaccal játszol, általában a mély regiszterben. A 3-as számú nyílásnál az anzac több erőt fejt ki a nádra, és ezért magas hangokat játszik, a magas regiszterben.

8.    Ha megnézünk egy inflekciós pontok nélküli nádat, az a különbség, hogy bár a nyílás magassága változik, általában kevés különbség van a nyílás szélességében. Tehát a hajlási pontok nélküli nádak, annak ellenére, hogy növeled az anzac nyomását a nádon, még mindig szabadon rezegnek egy elég nagy felületen.

9.    Most itt van egy összehasonlítás, egymás mellett, a nádak nyílásairól. Ismét láthatod, hogy a 3-as számú hajlási pontokkal rendelkező nádnak nagyon kicsi nyílása van, és a másiknál még mindig elég nagy a nyílás.

10.    A magasság megváltozott, de a szélesség nagyjából ugyanaz ennél a konkrét nyílásnál. Szeretnék megemlíteni néhány más kifejezést amiről szó lesz ebben a videósorozatban.

11.    Amikor a drótbeállításokról beszélünk... hadd térjek vissza ehhez a nádhoz... ha kerekíted a drótot, kerekebbé téve a csövet, az azt jelenti, hogy fogóval megszorítod a nádat mindkét oldalon. Ha lapítod a drótot, az azt jelenti, hogy felül ezen a ponton és az ellentétes oldalon szorítod meg, valójában lezárva a drótot. A drót kerekítése és lapítása fontos fogalom lesz, amit később tárgyalunk a videoósorozatunkban.

12.    Nos, ezzel véget ért az első rész a sorozatból, köszönöm, hogy meghallgattátok. Szeretném egy kis imával zárni értetek. Tudom, hogy a nád készítése rendkívül frusztráló lehet. Életemben sokszor voltam ideges nádkészítés miatt. Tehát csak imádkozni szeretnék Isten kegyelméért az életetekben. Uram, imádkozom, hogy áldd meg azokat, akik most nádat készítenek és új készségeket tanulnak, és segíts nekik megérteni ezeket a fogalmakat és gyorsan elsajátítani a nádkészítést. Ámen.

<Zene: Hummel, Fagottverseny I, Terry B. Ewell, fagott és Peter Amstutz, fortepiano, okt. 1997, Kent University.>