Fagottnád-igazítás 5: Megfigyelések és kiegyensúlyozás

Fagottnád-igazítás 5: Megfigyelések és kiegyensúlyozás. Digitális Fagott Professzor #90. Ez a BDP#3 átdolgozása. Novák Valéria, Fordítás. www.2reed.net/bdp


<Zene: Hummel, Fagottverseny, I, Terry B. Ewell, fagott, és Peter Amstutz, fortepiano, 1997. október, Kent University.>

1.    Bízom benne, hogy az első néhány videó hasznos volt számodra, és megismerhettél néhány fontos definíciót és fogalmat a fagottnád elkészítésével kapcsolatban.

2.    Ez a videó a megfigyelésre és a kiegyensúlyozásra fog koncentrálni, amely két nagyon fontos dolog, amit egy nádkészítőnek meg kell tennie. Amikor ellenőrzöd a fagott nádaidat, nemcsak a behangolásra és egyéb szempontokra kell figyelned, hanem a nád egyensúlyára is, mivel ez optimalizálja a nádat mind hangos, mind halk dinamikán, valamint az egész hangszer skáláján.

3.    Négy fő megfigyelési módszerem van, amit a tanítványaimnak tanítok. Ezek a módszerek mind benedvesített nádakat igényelnek. Valójában mindegyik elég egyszerű, és az egyetlen eszköz, amire szükséged van ezekhez a módszerekez, az egy nádnyelv. Azért használunk nedves nádat, mert a nád rugalmasabb, amikor nedves, és könnyebb megfigyelni a farost rétegeit ilyenkor, ezt majd meg fogjuk tudni figyelni. A sorozat utolsó videójában néhány nád lesz a kamera előtt, így láthatod majd, miről beszélek.

4.    Az egyik probléma a kiegyensúlyozatlan nádakkal az, hogy a lapok íve különböző helyekre esik. Itt egy példa, ahol a felső nádlap erősebb, így az alsó egy kicsit meghajlik. Itt, a lap alsó része nyomja fel a felső lapot ebben a helyzetben. Itt egy példa, ahol a nádlap teljes teteje erősebb, bár ezen az egy részen itt jobbra jól kiegyensúlyozott.

5.    Van egy kis mondásom, amit sokszor elmondok. Gyakran a tanítványaim nem tudják, mit tegyenek, hogy javítsanak egy nádon. „Ha nem tudod, egyensúlyozd.” Ez nagyon bevált nekem és a tanítványaimnak is, amikor próbáltuk jobbá tenni a nádat. Általában, ha egy nád nincs kiegyensúlyozva, már csak ezt kijavítani is hatalmas segítséget jelent. Természetesen a kiegyensúlyozás mellett néhány olyan elképzelés és ötlet is nagyon hasznos lesz, amit a harmadik videóban az ellensúlyokról mutattam be.

6.    Most nézzük a négy megfigyelési módszert. Az első a nádlapok vizuális vizsgálata. Ez a nád rostjainak vagy szemcséinek vizsgálata, ahol a lapok szimmetriáját kell nézned. Ezen a példán láthatjuk, hogy a szemcsék a bal oldalon tovább nyúlnak felfelé ezen a konkrét nádon, mint a jobb oldalon. Ha ránézel egy nádra, láthatod a rostokat az egész tollon, néhány hirtelen tűnik elő például ezen a részen. De most ezeket a hosszanti rostokat nézzük, amelyek hátulról indulnak, aztán itt elöl egy másik nád rétegbe lépünk.

7.    Tehát ha alaposan megnézed a rostokat és a textúrát, az megmutathatja, hogy hol túl nehéz a nád. Ez egy nagyon fontos megfigyelési módszer, amit gyakran használok nádkészítés során. Ismétlem, könnyebb látni a rostokat a tollban, ha a nád nedves.

8.    A második megfigyelési módszer az, amit én „buborék tesztnek” nevezek. A buborék tesztet úgy végezzük, hogy az ujjainkat a nád lapjaira helyezzük úgy, hogy a nád nyílását lássuk közvetlenül előttünk – és lassan összenyomjuk a nádat a hüvelyk- és mutatóujjunkkal. Tehát ez lesz a buborék teszt. Az 1-essel kezdődik, ahol szinte semmi nyomás nem nehezedik a nádra. Ahogy egy kicsit tovább zárod, elérkezel a 2-eshez. Figyeld meg, hogy a nád nyílása, középpontja (ez engedi be a levegőt a nádba) bezárul, itt a pengék érintkeznek. A 3-asnál még ennél is kisebb a nyílás.

9.    Ez itt egy kiválóan kiegyensúlyozott nád, mert a nyílás pontosan a középpontba igazodik és ott zárul be. Ha a buborék nincs középen, például ha itt oldalt helyezkedik el; az azt jelenti, hogy a nád egyik oldala, a jobb oldala erősebb. A bal oldal esik össze először, ezen az oldalon van a gyengébb lap, a jobb oldalon erősebb a lap ezen része, ez marad nyitva. Ez azonnal elárulja, hogy ennek a nádnak a kiegyensúlyozása érdekében nem kell anyagot lefaragni a bal oldalról. Az energiáidat a jobb oldalra kell összpontosítanod, és el kell távolítanod a nád egy részét ezen a helyen, hogy végül a buborék középen helyezkedjen el. Ezeknek a lapoknak szimmetrikusaknak kell lenniük.

10.    A következő módszer amit használok az, amit „ujj tesztnek” nevezek. Tudom, hogy a buborék tesztnél is az ujjaimat használtam, de ennél az ujj tesztnél az egész pengét tapintom. Megtapogatom a csúcs területét, érzem a nád szívét, végigtapintom mindkét oldalt, hogy érezzem a csatornákat és a perem melletti területeket. Azt tapasztalom, hogy az ujjaim képesek érzékelni, hogy hol vannak a nád nehezebb vagy könnyebb részei. És amit nem mindig látok meg a szememmel, azt megérzem az ujjbegyeimmel. Az ujjaink rendkívül érzékenyek a nyomásra. Könnyen lehet, hogy ezt egy jó és gyors visszaigazoló-eszköznek fogod majd találni.

11.    A negyedik megfigyelési módszer az, hogy veszünk egy nádnyelvet, és beleillesztjük a nádnyílásba, hogy megfigyeljük a perem vastagságát. Például, itt van a nádnyelv beillesztve a nádba. A nád lapjai enyhén szét vannak nyitva, hogy megfigyelhessük a vastagságot a fém lapocska és a nád lapjai között. Itt, ez a nád szimmetrikus. Néhány nádnak azonban az egyik pereme vastagabb, mint a másik (például az alsó). Ebben az esetben ez egy újabb módja annak, hogy meglásd, hogy el kell távolítanod valamennyit az alsó peremről, hogy kiegyensúlyozd a nádat.

12.    Végül, szeretném megemlíteni, hogy vannak más mérőeszközök is, amelyek szintén nagyon hasznosak. Eddig nem említettem ezeket. Egy lámpa, vagy fényforrás nagyon jó eszköz, hamarosan mutatok egy videót erről. És van még a mérőóra is.

13.    Sok ember hasznosnak találja, ha fény elé tartva nézi a nádakat. Ez például az első nád, ami nálam van, itt könnyebben látható a rost egy része. Viszont van egy dolog, amit észben kell tartanod, amikor fényforrásnál nézed a nádat, mégpedig azt, hogy a nád életkorától és az anyag sűrűségétől függően a nád különbözőképpen fog kinézni. Minél sűrűbb a nád, annál kevésbé lesz átlátszó. Ez a két új nád, amit mutattam. Ez egy régebbi nád, ezen egy kicsit nehezebb átlátni. És ez valószínűleg a legrégebbi nád ebben a készletben, látod, mennyivel sötétebb. De ez is hasznos lehet, ha a szemcsék megfigyelését szeretnéd gyakorolni.

14.    A mérőóra egy másik eszköz, amivel egy fagottos mérheti a nádat, ez különböző dolgokat tud mérni. Előnye a pontos mérés. Nagyon jó a nád közepének, vagyis a gerincének, szívének mérésében. Azonban nem olyan jó a perem vagy az oldalak mérésében, ez az egyik hátránya ennek a módszernek.

15.    Micsoda áldás volt, hogy tudtam kommunikálni Veled, és meg tudtam osztani némi információt. És most hadd imádkozzak, hogy Isten is kommunikálhasson Veled. Uram, kérlek, hogy mozogj a Szentlélek által, érintsd meg azok életét, akik ezt hallgatják, és bátorítsd a szívüket, hogy közeledjenek hozzád. Ámen.



<Zene: Hummel, Fagottverseny, I, Terry B. Ewell, fagott, és Peter Amstutz, fortepiano, 1997. október, Kent University.>

Szerzői jog © 2012 Terry B. Ewell. Minden jog fenntartva.