Fagottnád-igazítás 6: Manuális és vizuális megfigyelések
Fagottnád-igazítás 6: Manuális és vizuális megfigyelések.Ez a BDP#91 átdolgozása. Novák Valéria, Fordítás. www.2reed.net/bdp.
<Zene: Hummel, Fagottverseny, I, Terry B. Ewell, fagott, és Peter Amstutz, fortepiano, 1997. október, Kent University.>
1. Először négy nádat fogunk gyorsan megnézni, hogy képet kapjunk a vizuális megfigyelések folyamatáról. Számodra nehezebb lesz kamerán keresztül mindent úgy látni, ahogy én, és természetesen nekem is nehéz beállítani, hogy pontosan ugyanazt lássuk, de megpróbálom a lehető legjobban csinálni.
2. Amikor egy nádat nézünk, megfigyeljük, hogy hogyan futnak végig a rostok a nád lapján. Például ez az első nád egész jó rostokkal rendelkezik (ez a dróttal felfelé néző oldal, amit az első drót állásából tudok megmondani). Azonban észrevehetjük, hogy ezen a területen a gyalu talán túl sok anyagot vett le. Most megfordítom a dróttal lefelé néző oldalra, hogy itt is megnézzük a terepet. Ezek a rostok itt kicsit erősebbek, mint a másik oldalon, ez a színükön is látszik. Ha a kéreg felé haladunk, a szín sárgásabbá válik a rostokban, ha a nád belső része felé, a csúcs felé haladunk, a rostok fehérebbek.
3. Most nézzük meg a nyílást. Észrevehetjük, hogy a dróttal felfelé néző oldal (itt van a drót) erősebb, mint a dróttal lefelé néző oldal ezen a nádon. Azt is látom, hogy ez a jobb alsó oldal gyengébb, mint a bal alsó.
4. Amikor a nád összezárul, figyeld meg, hogyan záródik a nyílás, elmozdulva az egyik oldal irányába.
5. Mindig meg tudod mondani, melyik oldal erősebb, mert kicsit olyan, mintha birkózást néznél—olyan, mintha két kar küzdene. Nagyon jól látható, hogy ez a lap (a drót felőli) erősebb, mint a dróttal lefelé néző. Ebbe az irányba tolódik, így. Ez egy nagyon jó vizuális jel nekünk.
6. Most csináljuk meg az ujjtesztet. Az ujjaimmal vizsgálom a nádat, és érzem, hogy a dróttal felfelé néző oldal nehezebb. Azt is láthatjuk, hogyan rogyik össze jobban a dróttal lefelé néző oldal. Így is végigtapintom.
7. Ezután belehelyezhetjük a nádnyelvet, és úgy fogunk tesztelni, hogy a nádnyelv a nád belsejében van. Itt van az első drót. Azt mondtuk, hogy a drót felőli oldal egy kicsit vastagabb, és valóban annak is tűnik, nézd meg.
8. Tehát ezek azok a megfigyelések, amelyek segíthetnek kiegyenlíteni ezt a konkrét nádat.
9. Nézzünk meg egy másik nádat. Szép, egyenes rostokat látok, amelyek végigfutnak rajta. Nem látok problémákat ezen az oldalon. Igyekszem megtalálni a megfelelő szöget, hogy láthasd a rostokat. Úgy tűnik, ezen a területen túl sok anyagot vettem le, ez lehet, hogy a gyalu hibája volt. Nézzük meg a nyílást, a drót itt fent van. Ismét azt láthatjuk, hogy a dróttal felfelé néző oldal egy kicsit erősebb. Amikor így összecsukom ezt a nádat, összenyomom a hegyét, megfigyelhető, hogy a dróttal felfelé, ez a bal oldali rész erősebb, mint a másik alatta. Ez a jobboldali pont is erősebb, mint szemben, alul. Csináljuk meg újra. A buborék ezen a területen végződik, amikor összezárom, rendben.
10. Ismét behelyezhetjük a nádnyelvet. De meg kellene csinálnom az ujjtesztet, ezt elfelejtettem. Tehát csak végigtapintom itt. Igen, a drót felőli oldal, határozottan érzem, hogy nehezebb, különösen itt. Valószínűleg ennek köze van ahhoz, ahogyan a nádakon dolgozom. (Képzeljük el, mintha ez lenne a kés.) A jobbkezesek inkább ezen az oldalon vesznek le többet a tollból, mint a másikon. Hajlamosak vagyunk több anyagot eltávolítani azon az oldalon, ahol a kezünk van.
11. Rendben. Természetesen behelyezheted a nádnyelvet, hogy megnézd, egyenletesek-e az oldalak. Nem szeretnénk darabokat vagy mélyedéseket látni az oldalakon.
12. Van itt egy nád, amit már egy ideje használok fellépéseken időnként. Nézzük meg a dróttal felfelé néző lapot. Észrevettem egy dolgot vizuálisan, és remélem, te is látod: ott levettem egy kis darabot. Látod azt a sötétebb foltot pont azon a területen? Ezek azok a dolgok, amiket vizuálisan láthatunk. Észrevehetjük, hogy az a rost ott áll meg. Ahogy áthaladsz a rétegeken, megváltozik a rostok színe. Láthatod, hogy a hosszanti rostok megszűnnek, és aztán színváltozás van, ez arra utal nekünk, hogy a nád ezen része gyenge.
13. Persze mindig akkor nézem a nádat, miután be volt áztatva. És, az az oldal elég jól néz ki.
14. Nézzük meg a nád hegyét és zárjuk be a nyílást. A drót most fent van.
15. És most bezárom. Ez elég jó, látod, hogy a buborék pont középen záródik. Szép hajlási pontok vannak itt az oldalakon. Ez egy olyan nád, amely széles dinamikatartományban fog jól játszani. Nem tudom, mennyire látod ezt tisztán a kamerán keresztül, de a hegy jobban van kialakítva ezen a nádon (a jobboldalin), mint a baloldalin. A baloldali nád, amit most mozgatok, még nincs teljesen kész.
16. Most megcsinálhatjuk az ujjtesztet. Aztán behelyezhetjük a nádnyelvet, és megnézhetjük az oldalakat. Igen, láthatjuk, hogy itt a peremterületek vékonyabbak, mint a többi nádon, mert azokat még nem fejeztem be.
17. Ennél a nádánál a dróttal felfelé néző oldal kissé erősebb, mint a dróttal lefelé néző. Csak kicsit erősebb, ezt érzem az ujjaimmal. Ez a cső kialakításának módja miatt van. Ha alaposan megnézed, ezen a csövön itt van egy repedés, ami miatt itt egy boltozat vagy taréj alakul ki. Az alsó oldalon nem találunk egyetlen repedést sem középen, ez egyenletesebben oszlik el, ami előnyösebb. Így ennek az oldalnak egyenletesebb íve lesz. Ennek következtében sajnos nehézséget okoz mindkét lap kiegyensúlyozása.
18. De a nádak megbocsátanak. Senki sem tökéletes, kivéve persze Istent. Azzal dolgozunk, amink van.
19. Hadd mutassak neked egy régebbi nádat. Ezen a régi nádon igazán jól látszik, hogyan jelennek meg a rostok. A nád öregedése a rostok változásában és a nád elszíneződésében mutatkozik meg. Ezen a nádon a hegyén láthatjuk a változást. Látod azokat a rostokat? Ezt a beáztatott nádat nézve, látod, hogyan ugrik elő a hegy? Úgy nézhetjük a rostokat, ahogy megjelennek.
20. Remélem ez hasznos volt, köszönöm!
21. Fejezzük be egy imával. Köszönöm, Uram, hogy megadtad nekünk az esélyt egy újabb naphoz. Köszönöm Neked az érzékeinket amiket nekünk adtál: az érintést, a látást és bármilyen érzékelést. Köszönöm, Uram, hogy ezeket fejleszthetem, amikor nádakat készítek. Jézus nevében, Ámen.
<Zene: Hummel, Fagottverseny, I, Terry B. Ewell, fagott, és Peter Amstutz, fortepiano, 1997. október, Kent University.>
Szerzői jog © 2012 Terry B. Ewell. Minden jog fenntartva.