Megjegyzések Weber Andante és Magyar Rondo művéhez,
3. Magyar Rondo
Megjegyzések Weber Andante és Magyar Rondo művéhez,
3. Magyar Rondo
Készítette: Terry B. Ewell
Részletekkel az 1984-es televíziós közvetítésből a Seattle Ifjúsági Szimfonikus Zenekarral,
Vilem Sokol vezényletével. BDP#192. www.2reed.net/bdp.
Carl Maria von Weber.
1. Üdvözöllek, Terry Ewell vagyok.
Ahhoz, hogy sikeresen eljátszd ezt a darabot, nagy lelkesedéssel, színnel és virtuozitással kell előadnod. Ez nem egy finom kompozíció, mint egy pasztell festmény; inkább bátor és kalandos színekben pompázik. Az előadónak szenvedélyt, bátorságot, sőt még humort is ki kell fejeznie.
2. Például, a nyitó Rondo témát karakteresen kell játszanod. A staccato hangok legyenek rövidek, hogy kiemeljék azt a csodás pattanást, amely annyira jellemző a fagott artikulációjára. Kicsit nyújtsd meg az első tizenhatodokat, ne játszd őket egyenletesen. Ügyelj arra, hogy a harminckettedeket minél később és minél gyorsabban játszd. Ez szintén kiemeli az előadás virtuozitását.
3. A darabban kevés a dinamikai jelzés. Weber néhány forte és fortissimo dinamikát jelöl, azonban egyetlen piano, mp, vagy mf sincs feltüntetve. Határozottan javaslom, hogy adj hozzá más dinamikákat is. Az Andante és a Rondo „cantabile” jelölésű részeit játszhatod halkabb dinamikával.
4. Szeretek dinamikai kontrasztot teremteni a 108-109. ütemek és a 112. ütem között. Az első ütemet piano vagy mp dinamikán játszom, majd a következő ütemeket fortén. Ez kiemeli a kompozíció ezen részének humorát.
5. A darabban érdemes rubato-t alkalmazni, hogy jelezd a Rondo forma részeinek visszatérését és, hogy hozzáadd a jellegzetes roma színt. Például a 21. ütemben a Rondo téma visszatérését a zenekarban lassítással jelzem; hasonlóan a 172. ütemnél is. A Weber által megírt előkészítés a 221-222. ütemben egy kis kadenciaként szolgál. Hagyj időt a 220. és 221. ütemekben, majd gyorsulj vissza a tempóhoz a 223. ütemben. A zenekarnak szintén hagynia kell időt a 258. ütemben a Rondo téma utolsó visszatéréséhez, és a 277. ütemben, hogy a kóda még ragyogóbbnak tűnjön.
6. Két helyen eltértem Weber jelzéseitől. A 166-167. ütemekben a kötéseket inkább frázisjelölésként értelmezem, nem pedig a nyelvhasználat hiányaként. Az összes hangsúlyozott hangot megindítom nyelvvel, hogy jobban kiemeljem őket. A 173. ütemben Weber egy trillát jelöl nagy Asz-ról H-ra. Úgy gondolom, hogy ez nyomdahiba. Az első trilla Asz-ról B-re kellene, hogy legyen, a második pedig nagy G-ről Asz-ra.
7. A Rondo végéhez gyors artikulációra van szükség. Hadd hívjam fel a figyelmed néhány általam készített forrásra, amelyek segítenek különböző nyelvtechnikák fejlesztésében. Honlap információk a duplanyelvről: http://www.2reed.net/bdp/ Számos videó és gyakorlási segédanyag található a 2reed.net oldalon, a Digitális Fagott Professzor weboldalon. Az oldal tetején találhatók a linkek a dupla- és triplanyelvhez.
8. Válasszuk ki a triplanyelv linkjét, erről készítettem egy külön videót. Az oldalon található egy pdf dokumentum gyakorlatokkal és részletekkel. Itt most nem mutatom be, de kérlek, nézd meg ezt a, BDP #191-eset. Azonban itt megjegyzem, hogy a triplanyelv hangzása nem ugyanaz, mint a triolákra alkalmazott duplanyelvé. Határozottan ajánlom, hogy tanulj meg triplázni, hogy a legjobban előadhassd ezt és a többi részletet, amelyeket a triplanyelves videóban tárgyalok.
9. Most beszéljünk a kötésekről és az egyéb artikulációkról, amelyeket ebben a részben használok. A videósorozat első részében, Általános Megfigyelések BDP#189, említettem néhány magyar gesztust, amelyek alkalmazhatók ebben a tételben. Minden gesztus közül a kötve felugrás a legmeghatározóbb az artikulációimban. Itt van Dr. Kritzer példája erről, a következő példa pedig ismétlődő kötve felugrásokat mutat amik viszonylag a Rondo elején jelennek meg.
10. Ezen kívül ilyen felfelé kötésekkel találkozunk a Rondo triplanyelves szakaszában, ami további hatással van az artikulációra. Az erős ütemek ugrásai, gyakran oktávok, felfelé kötést igényelnek. Ezeken az adott kötéseken kívül további kötéseket adok más erős ütemekre is. Jobban szeretem, ha a skálás részeket végig külön megütve játszom, úgy gondolom, hogy így virtuózabb hangzása van. Azonban teljesen ésszerű fenntartani az egész részleten át a kettőt kötve 4-et staccatot a T T K T mintával, még a skálákon keresztül is.
11. Két helyen megszakítom a triplanyelv használatát, mindkettőt az alsó regiszterben teszem. Kérlek, nézd meg a kék négyzetekben lévő jegyzeteket. Könnyebbnek találom, ha ezeknek a futamoknak a végén szimplanyelvet használok. Vannak olyan esetek, amikor az alsó regiszterben is dupla- vagy tripla nyelvet érdemes használnod, például a Jolivet fagottversenyben, de ez elég ritka.
12. Amikor 1984-ben előadtam a darabot, a Kalmus kiadást használtam, amelyben a 284. ütem végig tizenhatod triolákkal van tele. A hozzáadott hangok azt utánozzák, ami a brácsa kiadásban volt. Most megtartom az eredeti kiadásban szereplő szünetet. Ahogy öregszem, már nem ugyanakkora a tüdőkapacitásom, ezért visszafogottabbnak kell lennem.
13. Biztos vagyok benne, hogy néhányan kérni fogják, hogy tegyem elérhetővé a televíziós közvetítés teljes adását. Valójában, 2007 körül körülbelül fél évig elérhetővé tettem. Azonban a televíziós társaság csak néhány hónapra adott engedélyt, hogy fennmaradjon az interneten. Ezért csak az előadás egyes részeit mutatom meg ezekben a videókban.
14. Nos, remélem, hogy ez a három videó segített neked a Weber Andante és Magyar Rondo tanulmányozásában. Imádkozom, hogy Isten áldása kísérjen, ahogy fagottozni tanulsz. Isten áldjon! Viszlát.
Szerzői jog © 2016 Terry B. Ewell. Minden jog fenntartva.